Józef egipski – wytrwałość

Witam Cię, dziś chciałem napisać dwa słowa o wytrwałości. Dla mnie to taka trochę zapomniana cecha człowieka.  Dlaczego zapomniana? Bo świat który nas otacza mówi nam że wszystko mamy mieć na teraz już. Nie czekamy na nic, świat dookoła biegnie tak szybko że nie czasu na czekanie. Przy tej okazji chciałbym prześledzić postać Józefa egipskiego. Jest to bohater występujący w Biblii – Księdze Rodzaju 38 i dalej.

Józef egipski jest dla mnie uosobieniem kogoś kto wytrwale dąży do swego celu, ale tez wiara i zaufanie Bogu jest u niego na najwyższym poziomie. Człowiek ten dostał we śnie obietnicę od Boga i tą obietnicą żył przez cały czas. Nie pozwolił sobie na najmniejsze załamanie. Chociaż jego koleje losu nie były różowe.

egypt-1409393_1920Po tym jak podzielił się swoją obietnica z rodziną, bracia postanowili go zgładzić. Chcieli go nawet zabić ale nie mieli na tyle odwagi. Pozbyli się go sprzedając go jako niewolnika. W tej roli przeszedł pustynie aby dotrzeć do Egiptu. Po dotarciu do Egiptu tez nie miał za wesoło. Od razu został sprzedany i musiał iść do ciężkiej pracy.

On jednak nie poddał się, i zaczął bardzo sumiennie wykonywać swoje obowiązki. Robił to na tyle dobrze że jego właściciel zauważył to i uczynił go zarządcą swojej posiadłości. Bóg błogosławił Józefowi, a przez niego całemu majątkowi jakiem Józef zarządzał.

Można by rzec nagroda przyszła szybko, jednak nie było to jeszcze zrealizowanie obietnicy którą otrzymał. To nie był jego cel i powołanie. Bóg przeznaczył go do większych zadań. Po chwili nagrody kolejna próba. Józef dzięki swojej wierze i wytrwałości wychodzi z niej obronną ręką. Można by rzec kryzys, ale dla niego było to tylko przejście do nowych zadań. Zadań które nauczyły go nowych umiejętności.

Józef nie poddaje się i wykonuje wzorowo swoje obowiązki. Uczy się nowych rzeczy.

Tym razem nagroda jest już dużo większa. Bóg stawia go przed faraonem, ówczesnym władcą na ziemi. Józef staje się bardzo ważnym człowiekiem. Dla mnie jest to wielka nagroda za wytrwałość. Piękna cecha która może i nasz zaprowadzić na szczyt. Wierzę głęboko że Bóg ma dla nas zadanie na  miarę naszych możliwości, ale nam wydaje się że to nasz przerasta.  Józef potrafił wytrwale dążyć obrana drogą. Uczmy się od niego tego.

 

Scroll to Top